Co kryje pasta do zębów?
Każdy z nas ma w domu pastę do zębów, patrząc na jej skład pewnie niejednokrotnie zastanawiamy się czym w zasadzie myjemy swoje zęby. Czas zapoznać się z najpopularniejszymi składnikami zawartymi w paście, po co są dodawane i jakie przynoszą nam korzyści.
Składniki past można podzielić na następujące kategorie:
- Środki ścierne i polerujące – stanowią główny składnik past, bo około 25-60%. Od rodzaju użytego środka zależy zdolność czyszcząca danej pasty. Najczęściej stosowane związki to węglan wapnia, tlenek krzemu czy wodorotlenek wapnia.
- Środki powierzchniowo czynne – ich zadaniem jest ułatwianie oczyszczania zębów, przez nadawanie paście właściwości myjących. Najpopularniejszym związkiem jest laurylosiarczan sodu (SLS).
- Substancje żelujące – są odpowiedzialne za konsystencję naszych past. W tym celu dodawane są pochodne celulozy lub modyfikowana skrobia.
- Środki zapobiegające wysychaniu pasty – stanowią 10-30% pasty. Za to zadanie odpowiada gliceryna i sorbitol.
- Środki smakowe i zapachowe – mają zapewnić komfortowe mycie zębów. Za uczucie świeżości odpowiada najczęściej mięta z dodatkami anyżu, tymianku, goździków. Dodatkowo mogą znaleźć się środki słodzące jak na przykład sorbitol.
- Substancje biologicznie czynne – najczęściej są to wyciągi z ziół, które wykazują działanie przeciwzapalne. Do ziół tych należą tymianek, szałwia, rumianek.
Tak wygląda podstawowy skład past do zębów, jednak często na sklepowych półkach widzimy pasty ze specjalnymi działaniami dodatkowymi jak wybielanie czy znoszenie nadwrażliwości zębów.
W pastach wybielających dodatkowo znajdziemy dwutlenek tytanu, który ma działanie wybielające lub pirofosforan czteroosctowy redukujący powstawanie kamienia nazębnego. Pasty znoszące nadwrażliwość charakteryzują się dodatkiem chlorku sodu, octanu strontu lub innych substancji. Na silny stan zapalny dziąseł dobrze działają pasty z dodatkiem na przykład mleczanu glinu lub bisabololu. W stomatologii najważniejszym celem past do zębów jest zwiększanie odporności uzębienia na próchnicę, jest to możliwe dzięki zawartemu w pastach fluorowi. Fluor może być dodany w postaci aminofluorku, fluorku sodu, fluorku glinu lub innych związków zawierających fluor. Każda pasta zawierająca fluor ma na opakowaniu podane jego stężęnie w jednostkach ppm.
Należy pamiętać, że stężenie fluoru w wysokości 1450 ppm jest idealne dla dzieci powyżej 6 lat i dorosłych. Dla młodszych dzieci zalecane są pasty z mniejszą zawartością fluoru tj. 1000 ppm F.
Drogi rodzicu pamiętaj, aby pastę dla swojego dziecka dobierać razem ze swoim stomatologiem. To on wskaże najlepsze stężenie fluoru w paście dla Twojego dziecka w zależności od jego wieku.
Zostaw nam swój numer a oddzwonimy do ciebie w celu rejestracji wizyty
Piśmiennictwo:
- „Periodontologia współczesna” R. Górska, T. Konopka
- „Stomatologia zachowawcza z endodoncją” Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski, B. Arabska-Przedpełska
- „Kariologia współczesna” D. Piątowska
- „Współczesna stomatologia wieku rozwojowego” D. Olczak-Kowalczyk, J. Szczepańska, U. Kaczmarek