Informacja o metodzie leczenia
Leczenie nakładkowe
Piękny zdrowy uśmiech, poprawa jakości życia i samopoczucia. Zadzwoń 602 600 900 i dowiedz się jak możemy ci pomóc.
Nakładki Invisalign to jedna z metod leczenia ortodontycznego. Aparat jest wykonywany na podstawie precyzyjnego, cyfrowego skanu jamy ustnej. Same nakładki są indywidualnie projektowane i produkowane dla każdego Pacjenta. Metoda leczenia Invisalign pozwala na dużą elastyczność – w nakładkach możesz spać, a także uprawiać sport lub zdjąć je w dowolnym momencie np. przed posiłkiem. Trzeba pamiętać, że aby leczenie było skuteczne, aparat należy nosić 22 godziny na dobę.
Leczenie metodą Invisalign jest bezpieczne, co ma szczególne znaczenie, zwłaszcza teraz, w czasie epidemii. Dzięki cyfrowym rozwiązaniom ograniczamy do minimum wszelkie działanie w obrębie jamy ustnej. Harmonogram wizyt u stomatologa może być ustalony w dużych odstępach czasowych przy zachowaniu pełnej kontroli nad leczeniem – także w sposób zdalny, w formie konsultacji online
Czy aparat ortodontyczny może być dyskretny?
Nowoczesna ortodoncja to leczenie przezroczystymi nakładkami Invisalign®, które możesz zdjąć w dowolnym momencie. Aparat Invisalign, przygotowany specjalnie dla Ciebie, jest wykonywany na podstawie precyzyjnego, cyfrowego skanu jamy ustnej. Dzięki perfekcyjnemu dopasowaniu Twój lekarz ortodonta ma pełną kontrolę nad przebiegiem leczenia. Leczenie Invisalign to brak ograniczeń. Swój aparat będziesz mógł zdjąć np. przed posiłkiem lub ważnym spotkaniem. Aby leczenie było skuteczne aparat należy nosić 22 godziny na dobę. Bez obaw możesz w nim spać, uprawiać sport.
Dlaczego warto wybrać nakładki Invisalign?
Czas leczenia
Aparat Invisalign: leczenie trwa znacznie krócej, niż tradycyjnym aparatem. W przypadku niewielkich wad zgryzu nawet kilka miesięcy.
Aparat tradycyjny: czas leczenia zawsze jest uzależniony od rodzaju wady, jednak leczenie aparatem stałym zajmuje nie mniej, niż dwa lata.
Materiał
Aparat Invisalign: dyskretny aparat, wykonany z z przezroczystego materiału SmartTrack.
Aparat tradycyjny: wykonany z rzucających się w oczy metalowych i ceramicznych elementów.
Ból
Aparat Invisalign: niewielki ból w pierwszym dniu od założenia nowych nakładek, nakładki nie ranią dziąseł.
Aparat tradycyjny: dolegliwości bólowe związane z przesuwaniem zębów i podrażnienia jamy ustnej wywołane przez metalowe elementy.
Awarie
Aparat Invisalign: nakładki, które wymieniasz co 2 tygodnie są praktycznie bezawaryjne.
Aparat tradycyjny: pęknięcia, odklejanie – takie awarie spotykają niemal każdego Pacjenta noszącego tradycyjny aparat i wymagają wizyty u ortodonty.
Mycie zębów
Aparat Invisalign: aparat można zdjąć przed posiłkiem i myciem zębów, dzięki czemu o higienę można dbać tak, jak normalnie.
Aparat tradycyjny: utrzymanie higieny w aparacie stałym jest znacznie trudniejsze. Resztki pożywienia pozostające w aparacie sprawiają, że konieczne jest korzystanie ze specjalistycznej szczoteczki do zębów, irygatora, itd.
Ryzyko powstawania ubytków
Aparat Invisalign: mniejsze ryzyko, dzięki łatwiejszej higienie.
Aparat tradycyjny: zwiększone ryzyko odkładania się płytki nazębnej, próchnicy, przebarwień szkliwa.
Jedzenie i napoje
Aparat Invisalign: można jeść wszystko, nakładki zdejmujesz przed jedzeniem i piciem.
Aparat tradycyjny: wiele pokarmów należy wykluczyć na cały okres leczenia. Niewskazane są również napoje takie jak np. kawa, wino, herbata.
Widoczność
Aparat Invisalign: aparat możesz zdjąć, np. przed ważnym wydarzeniem. Efekty widzisz już w trakcie procesu leczenia.
Aparat tradycyjny: aparat towarzyszy Ci przez cały czas od chwili gdy zaczniesz leczenie, aż do jego zakończenia.
Sprawdź, jak będzie wyglądał Twój uśmiech
Już za chwilę będziesz mógł przekonać się, jak świetnie może wyglądać Twój nowy uśmiech po zakończeniu leczenia metodą Invisalign.
Jak przebiega leczenie?
Pierwszy krok: Konsultacja Invisalign i cyfrowy skan jamy ustnej
Lekarz porozmawia z Tobą o tym jak wygląda leczenie. Dzięki cyfrowej wizualizacji wyników leczenia pokaże, jak będzie wyglądać Twój uśmiech gdy je zakończysz.
Drugi krok: Indywidualny zestaw nakładek
Na podstawie cyfrowego skanu zostanie wykonany specjalnie dla Ciebie zestaw nakładek Invisalign. Co 1-2 tygodnie zakładaj kolejne nakładki, zgodnie z zaleceniami lekarza, wraz z postępami w Twoim leczeniu.
Trzeci krok: Wizyta kontrolna
Co 6-8 tygodni powinieneś odbyć wizytę kontrolną, na której lekarz sprawdzi postępy w leczeniu, a Ty otrzymasz nowe nakładki.
Najczęściej zadawane pytania na temat nakładek Invisalign
Czego nie mogę jeść w czasie leczenia Invisalign?
Możesz jeść wszystko! Ponieważ zdejmujesz nakładki, nie musisz stosować żadnych ograniczeń dietetycznych. W pierwszych dniach po nałożeniu nowych nakładek możesz odczuwać lekki dyskomfort – wtedy warto na kilka dni zrezygnować z twardych pokarmów. Jeżeli jesz pokarmy, które przywierają do zębów (np. cukierki toffi) lub ich drobinki zostają między nimi, zwróć szczególną uwagę na dokładne mycie po posiłku
Czy mogę pić kawę, czerwone wino, ciemny sok itd.?
Nie ma żadnych przeciwskazań – wystarczy, że zdejmiesz swój aparat, a po wypiciu ulubionego napoju umyjesz zęby. Jeżeli chcesz napić się, a nie masz możliwości umyć zębów – najlepszym wyborem będzie woda niegazowana.
Czy mogę żuć gumę w nakładkach?
Nie zaleca się tego – guma do żucia może oblepić nakładki, które trudno będzie ci doczyścić.
Czy mogę palić papierosy nosząc nakładki?
Najlepszym wyborem, nie tylko dla Twoich zębów byłaby oczywiście rezygnacja z palenia. Paląc w czasie noszenia nakładek istnieje ryzyko ich przebarwienia.
Czy mogę uprawiać sport w nakładkach?
Jak najbardziej! Po pierwszych dniach, kiedy przyzwyczaisz się do nakładek, przekonasz się, że ich noszenie to brak ograniczeń w Twojej codziennej aktywności.
Czy należy spać w nakładkach?
Tak! To w końcu 8 godzin noszenia nakładek z zalecanych 22.
Zgubiłem swoje nakładki, co robić?
Skontaktuj się ze swoim lekarzem, który zamówi dla Ciebie nowe nakładki. Zrób to możliwie jak najszybciej, by nie przerywać leczenia.
W nakładkach mówię niewyraźnie, czy tak będzie cały czas?
Uspokajamy – nie powinno tak być. Większość Pacjentów w ogóle nie zgłasza takiego problemu, u pozostałych po kilku dniach noszenia problem znika.
Przede mną ważne wydarzenie np. rodzinne, w czasie którego trudno będzie mi przestrzegać zaleceń. Co zrobić?
Tego dnia wyjątkowo możesz nie założyć nakładek. Warto jednak skonsultować to ze swoim lekarzem, by miał aktualne informacje o Twoim leczeniu.