Kamień nazębny – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?
Kamień nazębny to nic innego jak zwapniała płytka nazębna zlokalizowana w okolicy dziąsła. Dzieje się tak, gdy nieefektywnie myjemy zęby i nie usuwamy z nich bakterii oraz miękkiego osadu. Już po trzech dniach nieprawidłowej higieny jamy ustnej może się pojawić zwapniały kamień nazębny.
Płytka nazębna i kamień są miejscem wyjścia próchnicy zębów oraz chorób dziąseł, jak i całego przyzębia. Jest między nimi jednak zasadnicza różnica. Płytkę nazębną, która nie jest zbyt mocno związana z zębami, możemy usunąć sami w domu efektywnie myjąc zęby, z kamieniem natomiast tak łatwo się nie uporamy. Jedynym sposobem na usunięcie zwapniałych już złogów jest profesjonalny zabieg oczyszczania zębów – skaling, który wykonują głównie higienistki stomatologiczne.
Skaling polega na oczyszczeniu zębów za pomocą ultradźwięków. Wibracje wytwarzane przez te urządzenia skutecznie rozbijają bardzo twardy, zwapniały kamień znajdujący się nad i poddziąsłowo.
Zaniechanie tego zabiegu może spowodować pojawienie się ubytków próchnicowych oraz szybsze ich postępowanie. Dodatkowo kamień nazębny może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł, który objawia się zaczerwienieniem, krwawieniem oraz dyskomfortem przy szczotkowaniu.
Profesjonalna higienizacja jest istotnym elementem poprawiającym zdrowie naszej jamy ustnej. Zalecana częstość wykonywania higienizacji jest zależna od stanu naszych dziąseł i przyzębia oraz obecności kamienia nazębnego. Pacjenci z chorobami dziąseł i przyzębia powinni zgłaszać się na zabieg co 4 miesiące, natomiast pacjenci ze zdrową jamą ustną minimum 1 – 2 razy w roku.
Drogi pacjencie, jeśli masz wszczepiony rozrusznik serca, poinformuj nas o tym przed zabiegiem, gdyż w takich przypadkach modyfikujemy zabieg higienizacji i wykonujemy go specjalnymi narzędziami ręcznymi. Robimy to dla Twojego zdrowia.
Zostaw nam swój numer a oddzwonimy do ciebie w celu rejestracji wizyty
Piśmiennictwo:
- „Periodontologia współczesna” R. Górska, T. Konopka
- „Stomatologia zachowawcza z endodoncją” Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski, B. Arabska-Przedpełska
- „Kariologia współczesna” D. Piątowska