Szczoteczki do zębów – trudny wybór?
Drogi Pacjencie, czy stojąc przed regałem pełnym przeróżnych szczoteczek manualnych, sonicznych czy elektrycznych nie wiesz, która będzie dla Ciebie najlepsza?
Na wstępie powiem, że idealna szczoteczka nie istnieje, ale pomogę dobrać Ci taką, aby była dla Ciebie najlepsza.
Zaczniemy od szczoteczek, które każdy z nas dobrze zna, tradycyjnych, manualnych. Różnią się one między sobą twardością włosia. Szczoteczki o włosiu miękkim są stosowane głównie przez pacjentów po zabiegach chirurgicznych lub periochirurgicznych lub przy silnym stanie zapalnym dziąseł. Jest bardzo łagodna dla dziąseł, nie podrażnia ich. Nie jest jednak zalecana do codziennego użytkowania z powodu zbyt małej efektywności usuwania osadu nazębnego. Wyjątek stanowią dzieci, dla których ta twardość włosia jest rekomendowana. Włosie średniotwarde jest natomiast najbardziej optymalne dla dorosłych pacjentów ze zdrowym przyzębiem i dobrą techniką szczotkowania – gwarantuje to efektywne usuwanie osadu nazębnego. Wyróżniamy również szczoteczki z włosiem twardym. Ta twardość włosia nie jest zalecana, gdyż zwiększa ona ryzyko powstawania recesji dziąseł w przypadkach używania zbyt dużej siły szczotkowania lub złej techniki mycia zębów.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne – mechaniczne. Na czym polega ich praca?
Szczoteczki te mają okrągłe główki, które dzięki wbudowanemu w szczoteczkę silnikowi wykonują ruchy oscylująco – rotacyjne lub oscylująco – rotacyjno – pulsacyjne. Efektywnie oczyszcza oddzielnie każdą powierzchnię zęba, przestrzeń międzyzębową oraz brzeg dziąsła. Jeśli istnieje problem ze zbyt krótkim czasem szczotkowania to ten rodzaj szczoteczki może Ci pomóc. Niektóre z modeli posiadają wbudowany 2 minutowy zegar kontrolujący czas mycia zębów. Jest to ciekawe rozwiązania dla najmłodszych pacjentów. Szczoteczki te będą też dobrym wyborem dla osób mających tendencję do zbyt mocnego szczotkowania zębów. Wszystko dzięki kontrolerowi nacisku, który zasygnalizuje, gdy będziemy używać zbyt dużej siły. Taki mechanizm zapobiega urazom dziąseł i zębów.
Na koniec trochę o szczoteczkach sonicznych, które w ostatnim czasie zyskują wielu zwolenników. Szczoteczki te działają na zasadzie emitacji fal dźwiękowych o częstotliwości ~30000 drgań/min. Podobnie jak szczoteczki elektryczne posiadają wbudowany timer, który informuje o czasie szczotkowania zębów. Według badań klinicznych skuteczność tych szczoteczek w redukcji płytki nazębnej i zapalenia dziąseł jest porównywalna ze szczoteczkami manualnymi lub minimalnie lepsza.
Wybór szczoteczek do zębów jest bardzo szeroki. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Należy wybrać taki model, który pozwoli nam w komfortowy sposób zadbać o zdrowie naszej jamy ustnej.
Drogi Pacjencie, gdy już wybrałeś najlepszą dla siebie szczoteczkę to pamiętaj, żeby wymieniać ją co 3 miesiące lub po każdej chorobie i przeziębieniu. Pamiętaj o stomatologii zachowawczej.
Zostaw nam swój numer a oddzwonimy do ciebie w celu rejestracji wizyty
Piśmiennictwo:
- „Periodontologia współczesna” R. Górska, T. Konopka
- „Stomatologia zachowawcza z endodoncją” Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski, B. Arabska-Przedpełska
- „Kariologia współczesna” D. Piątowska
- „Współczesna stomatologia wieku rozwojowego” D. Olczak-Kowalczyk, J. Szczepańska, U. Kaczmarek